Jak zmienią się zasady przyznawania pożyczek ratalnych w czasach COVID-19?

Pandemia koronawirusa zmienia dotychczasowe reguły rządzące światem, również świata finansowego. Obecna sytuacja wpływa m.in. na zasady przyznawania pożyczek ratalnych. Te stają się coraz bardziej restrykcyjne dla klientów parabanków. Oznacza to, że pożyczki ratalne otrzymać będzie mogła coraz mniejsza grupa osób. Jak zmieniają się zasady przyznawania pożyczek w czasach pandemii COVID-19?

Pożyczki ratalne tylko online

Pierwszą i znaczącą zmianą w zasadach przyznawania pożyczek ratalnych w czasach pandemii jest przejście parabanków na działanie online. Punkty i oddziały stacjonarne są zamknięte, w związku z tym klienci wnioski mogą składać tylko online, przez Internet. Nie jest to dużą nowością, ani też wielkim problem. Wiele firm pożyczkowych wnioski online o chwilówki ratalne udostępnia już od dawna. Przez Internet składa się wniosek o wsparcie, online też weryfikowane są dane i przyznawana pożyczka. Całość nadal zajmuje kilka minut. W okresie pandemii nadal można liczyć na to, że środki zostaną wypłacone w ciągu godziny.

Zobacz ofertę najlepszych pożyczek na raty i sprawdź którą firmę pozabankową wybrać.

Nowe warunki przyznawania pożyczek ratalnych

Zmianie ulegnie nie tylko sposób składania wniosku o pożyczkę ratalną, ale i warunki, na jakich można ją uzyskać. Parabanki obawiając się, że zaciągane w okresie pandemii pożyczki nie będą spłacane, zaostrzają warunki stawiane pożyczkodawcą. Należy więc przygotować się na to, że instytucje pożyczkowe będą sprawdzać dotychczasową historię kredytową i aktualne zadłużenia, a także bardziej wnikliwe analizować podawane źródła dochodu i pracodawcy. Może się zdarzyć, że niektóre źródła dochodu nie będą akceptowane przez parabank.

Zobacz, co musi zawierać wniosek o pożyczkę.

Zaostrzenie kryteriów przyznawania pożyczki ratalnych wynika z obawy, że pożyczkobiorcy będą mieli problem regulowanie swoich zobowiązań na czas. Ta obawa raz z obniżeniem limitu kosztów pożyczek sprawia, że w przypadku zbyt dużej niespłacalności zobowiązań przez klientów oraz opóźnieniach w regulowaniu rat mogłoby doprowadzić do poważnych problemów firm pożyczkowych. Chcąc się zabezpieczyć, parabanki nie mają więc innego wyjścia, jak pożyczać tylko klientom godnym zaufania.

Kto będzie miał problemy z nowymi zasadami przyznawania pożyczek ratalnych?

Największe trudności w otrzymaniu pożyczki ratalnej odczują osoby pracujące na umowach zlecenie i o dzieło. Parabanki tego typu umowy mogą uznawać za mało stabilne. Problemy z przyznaniem zewnętrznego finansowania napotkać mogą też osoby o niskich lub przeciętnych dochodach. Kolejną grupą zagrożonych są przedsiębiorcy, szczególnie ci należący do MŚP. Nie oznacza to jednak, że te grupy nie mogą wystąpić z wnioskiem o pożyczkę ratalną.

Sprawdź, czy w takiej sytuacji warto skorzystać z pożyczki pod zastaw samochodu.

Zmiany czekają nie tylko pożyczki

Zmiany w kryteriach przyznawania finansowania, czekają nie tylko pożyczki ratalne, ale i kredyty. Wiele banków już teraz podwyższyły progi obowiązującego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Zmiany zachodzą też w tzw. scoring, czyli ocenie zdolności kredytowej. Niższa przyznawana jest osobom pracującym w branżach najbardziej narażonych na skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa.