Co musi zawierać wniosek o pożyczkę?

Ogromna liczba Polaków, każdego roku podpisuje umowy pożyczkowe liczone w setkach tysięcy. Nic w tym dziwnego, ponieważ produkty finansowe oferowane przez firmy pozabankowe zyskują coraz większą popularność kosztem kredytów bankowych. Otrzymanie pożyczki wiąże się z koniecznością spełnienia kilku warunków i załatwienia formalności. Jedną z najważniejszych jest wniosek o pożyczkę, który należy wypełnić i przesłać firmie pożyczkowej.

Pozabankowe firmy udzielające pożyczek, starają się maksymalnie ograniczyć formalności. Dzięki temu proces podejmowania decyzji i udzielania pożyczki jest wygodny i szybki. Wypełnienie wniosku pożyczkowego zwykle zajmuje najwięcej czasu, ale na szczęście nie jest to skomplikowana czynność.

Zobacz czy pożyczki online są bezpieczne.

Wniosek o pożyczkę – co to takiego?

Aktualnie większość firm oferuje możliwość składania wniosków za pośrednictwem internetu. Wypełniamy takie sam formularz i udzielamy takich samych informacji, jak we wniosku papierowym.

Formularze takich wniosków różnią się w zależności od firmy pozabankowej oferującej pożyczki. Zwykle są one jednak bardzo łatwe i wymagają podania podstawowych danych, a cały proces zajmuje zaledwie kilka lub kilkanaście minut. Oczywiście warto dobrze zastanowić się nad własną sytuacją finansową i możliwością spłacenia zobowiązania.

Parabank przed dokonaniem przelewu weryfikuje dane klienta korzystając między innymi z aplikacji Konto Connect.

Informacje zawarte we wniosku

Standardowy wniosek o pożyczkę pozabankową zawiera podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko wnioskodawcy, jego adres zamieszkania, data urodzenia oraz numer pesel. Firmy pozabankowe umieszczają również bardziej szczegółowe pytania dotyczące sytuacji majątkowej wnioskodawcy oraz celu zobowiązania. Często do takich dokumentów należy dołączyć skan dowodu osobistego w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Firma pożyczkowa może również zapytać o wykształcenie, stan cywilny oraz wysokość innych zobowiązań wnioskodawcy. Po prostu pożyczkodawca chce mieć pewność, że klient jest wypłacalny i spłata zobowiązań nie będzie stanowiła dla niego problemu.

Zobacz również jakie dane musi zawierać umowa pożyczki.

Dane kontaktowe

Istotną sprawą jest umieszczenie we wniosku wszystkich danych teleadresowych, takich jak numer telefonu oraz adres e-mail, dzięki któremu pracownik firmy pożyczkowej może skontaktować się z wnioskodawcą. Już w momencie składania wniosku określa się preferowaną formę wypłaty i podaje się numer konta, jeśli wybrany został przelew. Często należy podawać informacje na temat statusu mieszkaniowego, ilości osób na utrzymaniu wnioskodawcy czy też średniej kwoty comiesięcznych opłat. Na podstawie tych informacji oceniana jest zdolność pożyczkowa i wiarygodność klienta i podejmowana jest ostateczna decyzja.