O czym informuje wskaźnik RRSO

RRSO to wskaźnik, który informuje o całkowitym koszcie pożyczki lub kredytu. Od niedawna wysokość tego wskaźnika banki i firmy pożyczkowe muszą obowiązkowo podać i to w wyraźny i czytelny sposób. Dzięki temu przyszły klient może ocenić, ile faktycznie zapłaci za pożyczenie pieniędzy. Na RRSO składa się kilka różnych opłat – jakich?

RRSO to jeden z najistotniejszych parametrów pożyczki czy kredytu. Mówi on o całkowitym koszcie zaciągniętego zobowiązania finansowego w stosunku rocznym. Dzięki niemu można się więc dowiedzieć, jakie koszty rocznie poniesie się na spłatę pożyczki. Wskaźnik ten wyrażony jest procentowo i stanowi wartość procentową całej pożyczonej kwoty.

Czy warto sprawdzać RRSO?

Koszt kredytu to nie tylko wysokość pożyczonej sumy. Bank dolicza do niej jeszcze szereg dodatkowych opłat. To przez to wyliczenie całkowitej ceny pożyczki nie jest łatwe i laikowi może sprawić wiele problemów. Dlatego też instytucje finansowe są zobowiązane do podawania RRSO, czyli całkowitego kosztu kredytu. Należy pamiętać, że nawet kredyt nisko oprocentowany w rzeczywistości może okazać się drogi.

Zobacz także, o czym warto pamiętać biorąc pożyczkę w parabanku.

Co wchodzi w skład RRSO?

Na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania składają się wszystkie opłaty związane z kredytem czy pożyczką.  Oznacza to, że do RRSO zalicza się:

  • koszty związane z przygotowaniem umowy pożyczkowej,
  • prowizja od pożyczki,
  • odsetki,
  • ubezpieczenie zobowiązania finansowego,
  • ewentualne koszty przedłużenia spłaty pożyczki,
  • wizyta doradcy w domu konsumenta,
  • pokrycie kosztów wysyłania ponagleń do zapłaty przez firmę pożyczkową.

Maksymalne kwoty kosztów dodatkowych są regulowane przez ustawę antylichwiarską.

Gdzie sprawdzić rzeczywistą roczną stopę oprocentowania?

Z RRSO można zapoznać się już na etapie przeglądania ofert bankowych. Współczynnik ten uwzględniany jest przez wszystkie kalkulatory i porównywarki pożyczek. Aby go poznać, należy podać podstawowe parametry zaciąganego zobowiązania. Internetowe kalkulatory i rankingi chwilówek pokazują aktualną stopę rzeczywistego oprocentowania rocznego. Korzystanie z nich jest dobrym wyborem, ponieważ stopa RRSO może zmieniać się nawet codziennie.
Informację na temat jego wysokości można też uzyskać od pracownika banku lub firmy pożyczkowej. Powinna się ona znaleźć również w umowie pożyczki lub kredytu.

Od czego zależy RRSO?

Wysokość tego wskażnika zależy od wysokości zobowiązania finansowego, jakie chce się uzyskać, a także okresu, w jakim zamierza się je spłacić. Ogólna zasada mówi, że im pożyczka jest krótsza, tym RRSO jest wyższe. Wynika to z tego, że dodatkowe opłaty będą wysokie w porównaniu z liczbą lat. Przy dłuższych kredytach i pożyczkach wskaźnik ten będzie niższy. Nie zawsze oznacza to jednak, że kosztów będzie mniej – będą one tylko proporcjonalnie niższe w stosunku do całości zobowiązania.