Dlaczego warto samodzielnie obliczyć ratę kredytu?

Decyzja o wzięciu kredytu nie jest łatwa. We wielu przypadkach to zobowiązanie na długie lata, więc trzeba ją dobrze przemyśleć. Jednym ze sposobów jest samodzielne obliczenie raty kredytu i wykonywanie różnych symulacji bez pracownika banku. Dlaczego warto zająć się tym samodzielnie?

Porównanie bez skrępowania

Jeśli chcesz wiedzieć, czy stać cię na daną usługę bankową, to koniecznie samodzielnie oblicz rate kredytu. Możesz skorzystać z internetowych porównywarek lub wszystko policzyć ręcznie. Możesz wykonywać symulacje, co do różnej kwoty i okresu spłaty. Jeśli będziesz robić to w zaciszu swojego domu, to nie będziesz czuć się tak skrępowany jak gdyby te same symulacje wykonywał dla ciebie pracownik banku. Jeśli będziesz przygotowany, to wysokość raty cię nie zaskoczy. Nawet, jeśli będzie znacznie przekraczała twoje obecne możliwości finansowe. Co więcej, możesz porównywać oferty różnych banków w jednym czasie.

Kontrola nad kosztami

Samodzielne obliczenie kredytu daje szansę na to by zapoznać się z rzeczywistymi kosztami kredytu. Osoby, które korzystają wyłącznie z gotowych ofert banku, często nawet nie zastanawiają się, co w chodzi w ratę kredytu. A to bardzo ważne! Bezwzględnie należy wiedzieć, za co mamy zapłacić. Oczywistym elementem jest oprocentowanie kredytu. Mniej oczywista jest marża oraz prowizja banku. Warto pamiętać, że jeśli prowizja jest płacona jednorazowo, na początku spłaty kredytu to nie jest ona oprocentowana. Jeśli jednak jest ona doliczona do pożyczonego kapitału – to od niej również płaci się odsetki. To bardzo ważny parametr dla obliczeń wysokości raty kredytu, więc koniecznie trzeba sprawdzić jak bank przewidział spłatę prowizji. Porównując kredyty powinno się też zwracać uwagę na RRSO, która uwzględnia wszystkie rzeczywiste koszty kredytu. Im wyższe RRSO, tym droższy kredyt.